Udruga je s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih potpisala Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava projektu udruge u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2024./2025. za provedbu projekta „Hipoterapija – put do zdravlja“.
Vrijednost potpisanog Ugovora je 16.908,94 €. Razdoblje provedbe projekta je do 31. kolovoza 2025. godine. Projekt se provodi u partnerstvu s Centrom „Ritam s konjem“, OŠ Ante Kovačića Zlatar, lokalnim dječjim vrtićima – DV „Ivančica“ iz Lobora, DV i jaslice „Zlatarsko Zlato“ iz Zlatara, DV „Zlatni dani“ iz Zlatar Bistrice, DV „Mačići“ iz Mača, Sveučilištem Sjever te Općinom Lobor.
Glavni cilj projekta ”Hipoterapija – put do zdravlja” jest da se djeci s teškoćama u razvoju omogući da izvan redovitog odgojno-obrazovnog sustava poboljšaju kvalitetu života u skladu sa svojim sposobnostima putem hipoterapije koja će im omogućiti poboljšanje fizičkog i psihološkog stanja. Hipoterapija koristi trodimenzionalne pokrete konja kako bi potaknula neuromotorički, senzorički, psihomotorički i sociomotorički razvoj korisnika. Ovaj inovativni oblik terapije ima višestruke dobrobiti za korisnike, uključujući poboljšanje ravnoteže, koordinacije, mišićnog tonusa, ali i psihosocijalnog stanja kroz razvoj samopouzdanja, socijalne interakcije i radnih navika.
Hipoterapije će se održavati u Stubičkim Toplicama, u vrhunski opremljenom prostoru Centra „Ritam s konjem“, pod vodstvom iskusnih hipoterapeuta. Osim samih hipoterapija, projekt obuhvaća i širi edukativni program: predavanje za studente Odjela za sestrinstvo i fizioterapiju na Sveučilištu Sjever koje će održati predsjednica Udruge Sveta Ana KZŽ, Mateja Posarić te hipoterapeut iz Centra „Ritam s konjem“, Josip Knezić. Također, u prostoru Udruge Sveta Ana KZŽ održat će se 4 stručne edukacije od strane stručnjaka sa Sveučilišta Sjever: Marijane Neuberg, Adrijane Višnjić-Jevtić, Ivane Herak i Spomenke Kiđemet-Piskač. Stručne edukacije namijenjene su članovima obitelji djece s teškoćama u razvoju, odgajateljima, učiteljima, kao i ostaloj zainteresiranoj javnosti, a teme kojima će se baviti su: 1) „Roditeljsko prihvaćanje dijagnoze“, 2) „Postavljanje granica“, 3) „Svakodnevne aktivnosti kao prilika za učenje“, 4) “Utjecaj ekranizacije na razvoj djeteta”.
Veselimo se suradnji s našim partnerima u provedbi ovog projekta!
Zahvaljujući zajedničkom angažmanu, hipoterapija će postati most prema zdravijem i sretnijem životu za mnoge obitelji u Krapinsko-zagorskoj županiji!

